Sport to zdrowie – wydaje się, że to zdanie jest takim wytrychem, o którym wszyscy słyszeli. Jest w tym bardzo dużo prawdy, ale nie można też zapomnieć, że sport to również kontuzje. Kontuzje, które mogą dotknąć zawodowców, jak i osoby uprawiające sport amatorsko.
Czy kontuzji można uniknąć?
Być może niektórzy zastanawiają się nad tym, czy kontuzji można uniknąć. Temat ten jest jednak niebywale złożony, ponieważ urazy mogą wynikać z wielu różnych czynników. Wręcz czasem zdarza się tak, że poważna kontuzja jest wynikiem jakiejś nieszczęśliwej sytuacji.
W tym wszystkim znaczenie ma też wiek. Często staramy się zapobiec upływowi czasu, ale prawda jest taka, że na pewne sprawy nie mamy żadnego wpływu – przykładem jest spowolnienie metabolizmu. Tym samym podczas uprawiania sportu należy wziąć pod uwagę doświadczenie i wiek.
Problemy już po trzydziestce?
Zmiany następują systematycznie i widoczne są już po trzydziestym roku życia. Nie bez znaczenia jest też wspomniane doświadczenie. Jeżeli ktoś nie miał za wiele związku ze sportem, trzeba liczyć się, z tym że nauka nowych czynności sportowych może okazać się problematyczna. Ponadto mowa o okresie, w przypadku którego raczej należy zapomnieć o zmaganiach, przy których wymaga się równowagi czy koordynacji. Warto również wiedzieć o tym, że popularność ćwiczeń niekoniecznie może iść w parze z ich działaniem. O brzuszkach słyszeli pewnie wszyscy, tymczasem mowa o ćwiczeniu, przy którym na dolny odcinek pleców kładzie się niepotrzebny nacisk. W efekcie istnieje ryzyko pojawienia się przepukliny krążka międzykręgowego.
Sport to zdrowie, ale jednocześnie należy zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie nawet amatorskie uprawianie sportu. Kontuzje są częścią sportu, ale minimalizowanie ich występowania jest jak najbardziej możliwe. Klucz to odpowiednie dobieranie obciążeń – odpowiednie, czyli dopasowane do wieku, jak i możliwości. Istotne zmiany w organizmie można zauważyć już po trzydziestym roku życia.