Chociaż depresja w większym stopniu wydaje się dotyczyć kobiet niż mężczyzn, to jednak wcale nie oznacza, że panowie zapadają na to zaburzenie rzadziej. Inne są po prostu mechanizmy walki z depresją u mężczyzn niż u kobiet, problem często jest wypierany i bagatelizowany, co może doprowadzić do poważnych konsekwencji.
Dlaczego tak się dzieje? Jakie są przyczyny depresji u mężczyzn?
Depresja mężczyzn – mniej widoczna czy po prostu wypierana?
Depresją są czasem błędnie nazywane chwilowe zaburzenia nastroju, gorsze dni czy tak zwane „doły”, spowodowane konkretnym zdarzeniem lub niepowodzeniem. Jeśli jednak obniżony nastrój utrzymuje się o wiele dłużej niż zły humor wywołany jakimś zdarzeniem, a do tego dochodzi odcięcie się od znajomych, brak radości z wykonywania ulubionych czynności, porzucenie hobby, apatia, problemy z koncentracją, snem, apetytem i dolegliwości bólowe, można podejrzewać, że przyczyną tego jest właśnie depresja.
Depresja to zaburzenie zdrowia psychicznego, odbierające radość życia i oddziałujące na ogólny stan zdrowia oraz wykonywanie codziennych czynności. U mężczyzn jest o tyle bardziej niebezpieczna, że mężczyzna często wypiera problem i bagatelizuje go, uważając, że powinien radzić sobie sam i „wziąć się w garść”, ponieważ… jest mężczyzną i nie powinien okazywać słabości. Niestety – statystyki wyraźnie wskazują na o wiele wyższy odsetek prób samobójczych u mężczyzn niż u kobiet, co znaczy, że skala problemu z depresją u mężczyzn wcale nie jest niższa niż u kobiet, ale podejście mężczyzn do problemu może w wielu przypadkach zakończyć się naprawdę źle.
Jakie są główne przyczyny depresji u mężczyzn?
Najczęściej przyczynami depresji u mężczyzn są:
- problemy zawodowe – utrata pracy, niższe stanowisko, brak awansu, brak satysfakcji materialnej, stres związany z pracą, nadmierna rywalizacja, przemęczenie obowiązkami zawodowymi, wypalenie, przejście na emeryturę;
- problemy osobiste – brak relacji, rozpad związku, niesatysfakcjonujący związek, kłopoty w sferze seksualnej, choroba lub śmierć bliskiej osoby, narodziny dziecka;
- problemy materialne;
- problemy zdrowotne – choroba, niepełnosprawność, częściowa utrata sprawności;
- zbyt wysoko umieszczona poprzeczka, nadmierne wymagania, dążenie do perfekcji.
Depresja może charakteryzować się wieloma dolegliwościami, jak choćby bóle głowy, brak koncentracji, problemy ze snem, odsunięcie się z życia towarzyskiego, rezygnacja z hobby, zaburzenia apetytu, dolegliwości ze strony układu pokarmowego lub sercowo naczyniowego, brak chęci do życia, apatia.
Jak pomóc mężczyźnie cierpiącemu na depresję?
Jeżeli Twój mąż, partner, brat, ojciec czy przyjaciel cierpią na depresję, staraj się podejść do tego w sposób empatyczny. Na pewno nie można mówić komuś, że „ma wziąć się w garść”. Nikt nie choruje na depresję, dlatego, że tak chce i podobne rady prędzej spowodują, że bliska osoba przestanie ci się zwierzać a nawet może sięgnąć po używki, co tylko powiększy problem. Warto przekonać bliską osobę, że wizyta u specjalisty nie jest niczym złym, a odwlekanie jej nie rozwiąże problemu.
Terapia, a także leki pomogą choremu powoli wyjść na prostą. Dobrym sposobem może być skonfrontowanie chorego z osobami, które borykają się z podobnym problemem – np. terapia grupowa, dyskusje na forach dla osób z depresją. Pamiętaj, żeby postępować delikatnie i wspierać chorą osobę, powstrzymując się od ocen.
Ważne, aby działać i nie dopuścić do pogłębienia depresji.